עוזרת מגיעה בפעם הראשונה

היום השימוש בשירותי עוזרות בית כבר לא בגדר המותרות אלא עניין של מה בכך. רבים מאיתנו מזמינים עוזרת או עוזר על בסיס קבוע, אחרים – מעדיפים להזמין פעם לתקופה, כשאין זמן או כוח לנקות לבד. מי שעדיין לא התנסה בשירות עוזרות, מוזמן לקרוא כמה טיפים בנושא.

  • עוזר או עוזרת? האם להזמין עוזר או עוזרת בית – שאלה טובה. הדעה הקדומה שגברים מנקים פחות טוב מנשים כבר לא תופסת. אם יש לכם בבית הרבה ריהוט כבד או חלונות גדולים – תמיד כדאי להזמין עוזר. למה? פשוט כי העבודה המאומצת תיקח לו פחות זמן ומכם – פחות כסף, כמובן.
  • הגישה "הפולנית" הגישה הידועה לשמצה, כאשר לפני הגעת העוזר/ת הרצפות נשטפות, המיטות מוצעות והאסלה מבריקה – מוגזמת לחלוטין, אמנם על מנת לחסוך את הזמן היקר של העוזר/ת (ואת הכסף שלכם, ברור), תקפידו להכין את הבית לביקור העוזר/ת: סדרו את הדברים למקומם, שטפו כלים או פנו מדיח, הכינו ציוד וחומרי ניקוי, כדי שיהיה ניתן מיד להתחיל בעבודה.
  • איזה חומרי ניקוי צריך? אין צורך לרוקן את המדפים בסופר, כדי למלא את ארון השירות בבית. אפשר בהחלט להסתפק במועט: חומר לחלונות/זכוכיות/מראות, נוזל לניקוי רב תכליתי (יתאים גם לרצפה, תריסים ופנלים), חומר לניקוי האסלה, סמרטוטים, וכמובן דלי, מגב, מטאטא ויעה. בהחלט ניתן להשקיע בחומרים חדשניים ושונים המיועדים לניקוי ספציפי (התריס השמאלי העליון או פנים הכיור), אבל לא חובה. רצוי גם להתייעץ עם עוזר/ת בית. וסתם, אם אתם כבר קונים חומרי ניקוי, תשקיעו עוד מספר שקלים וקנו כפפות עבודה (אפשר גם קופסה של חד פעמיות). העוזר/ת יעריכו את זה מאד. נקודה חשובה מאד – טיפול בחומרים נכונים. במידה ויש לכם בבית משטחים מחומרים רגישים (אבן קיסר, גרניט-פורצלן, זכוכית מיוחדת, רהיטי עץ) – חשוב מאד לעדכן את העוזר או עוזרת כיצד יש לטפל במשטחים אלו.
  • ממה להתחיל? חשוב מאד להתחיל מהדרכה. לא "איך לנקות?" אלא "מה לנקות?". תזכרו, העוזר/ת מגיעים לזמן מוגבל, לכן חשוב למקד אותם. אם תכננתם לעשות חלונות – תציינו זאת. אם תכננתם להשקיע בניקוי ארונות מטבח – רק תבקשו. אם אתם אוהבים לשפוך הרבה מים על הרצפה – בבקשה, רק תאמרו (אל תדאגו, עוזר/ת מנוסים לא יתחילו לשפוך דליים של מים על הפרקט או "אקונומיקה" על שיש יקר).

חשוב לזכור – ניקיון הבית זו עבודה פיזית קשה. לכן, אם הזמנתם עוזרת בקיץ, תדאגו למיזוג, אם הזמנתם עבודת ניקיון ביום גשום – תשאירו את החלונות לפעם אחרת, אתם לא רוצים הרי שאותו בן אדם יחטוף דלקת ריאות.

התשלום

תוכלו לשלם לעוזר/ת באמצעות מזומן או המחאה (על שם חברת גברו בע"מ), כמו כן אפשרי לשלם בכרטיס אשראי.

במידה ומתכננים לשלם במזומן, זכרו כי לא תמיד לעוזר/ת יש עודף מדויק.

ולקינוח..

אף אחד לא אומר, שצריך להכין עבור העוזר/ת ארוחת גורמה משלוש מנות, אבל הם בהחלט ישמחו אם תציעו להם מים או אפילו קפה.

רגע לפני שמזמינים עוזרת בית דרך חברה

לפני שאתם מעסיקים עוזרת בית דרך חברה, חשוב לבדוק נקודות הבאות:

  • חתימה על הסכם העסקה של עוזרת, שמחייב לא רק אתכם, אלא גם את החברה.
  • בהסכם חייבים להופיע כל הסעיפים המפרטים את תנאיי העסקת העוזרת (חופשות, מחלות, חופשים, ביטוחים וכד').
  • חשוב לדרוש מהחברה - אישור של רואה חשבון שאכן משולמים תשלומים של ביטוח לאומי עבור עובדי החברה.
  • חשוב לוודא, כי עבור כל עבודה מבוצעת מונפקת חשבונית.
  • שימו לב שהחברה מפרסמת טלפון שהוא אינו נייד (מצביע על רצינות החברה)

 

שימו לב !
נכון להיום פועלות חברות רבות אשר מעסיקות עובדים בצורה בלתי חוקית. במידה והחלטתם להעסיק עוזרת דרך החברה -

בידקו שהסעיפים אכן מתקיימים, אחרת גם אתם עוברים על החוק, וגם אתם צפויים לעונשים ע"פ החוק.

על מי חלה החובה לשלם את הביטוח הלאומי של העוזרת?

על פי חוק, מעסיקים של עוזרת בית מחוייבים לשלם 7.25% מהשכר לביטוח לאומי באמצעות פנקס אותו יש להפיק בביטוח לאומי.
כאשר מזמינים עוזרת בית באמצעות "עוזרות", אין צורך לנקוט כל פעולה נוספת, את כל דמי הביטוח הלאומי ושאר התנאים הסוציאליים משולמים על ידינו. כל שנשאר לכם לעשות הוא להזמין את השירות ולבחור את העוזרת המתאימה לכם.

על מי חלים תשלומי חובה נוספים: חופשה שנתית, דמי מחלה, ביטוח פנסיוני, דמי הבראה?

על פי חוק, מעסיקי עוזרת בית מחוייבים לשלם את כל התנאים הסוציאליים בין היתר: תשלומים עבור ימי חופשה שנתית, דמי מחלה, הביטוח הפנסיוני ודמי ההבראה השנתיים.כאשר מזמינים עוזרת בית באמצעות "עוזרות", אין צורך לנקוט כל פעולה נוספת, את כל דמי הביטוח הלאומי ושאר התנאים הסוציאליים משולמים על ידינו. כל שנשאר לכם לעשות הוא להזמין את השירות ולבחור את העוזרת המתאימה לכם.

עמידה בחוקי ותקנות עבודה בין היתר: חוק עבודת נשים, פיצויים והודעה מוקדמת

חוק עבודת נשים מגן על נשים במקומות העבודה, לרבות איסור פיטורין בזמן הריון או טיפולי פוריות, איסורי פיטורין בזמן שיבה מחופשת לידה ועוד.
פיצויים והודעה מוקדמת מחייבת את מעסיק העוזרת לשלם בעת הפיטורין את התשלום החודשי הממוצע אותו שילם כפול מספר שנות העבודה.
כאשר מזמינים עוזרת בית באמצעות "עוזרות", אין צורך לנקוט כל פעולה נוספת, העוזרות הינן עובדות של חברתנו ולכן אנו מחוייבים לעמוד בתנאי ההעסקתן הכוללים את כל החוקים והתקנות הרלוונטיות. כל שנשאר לכם לעשות הוא להזמין את השירות ולבחור את העוזרת המתאימה לכם.